Angielski pierwszym wyborem dla uczniów i studentów

Według najnowszych statystyk i badań przeprowadzonych przez różne instytucje język angielski to najbardziej popularny język obcy w Polsce – na jego naukę decyduje się zdecydowana większość uczniów i studentów.

Raporty jakie przedstawiły: Szkoła Językowa EnglishForYou, Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Sieć Informacji o Edukacji w Europie (Eurydice) nie pozostawiają żadnych wątpliwości –angielski to język, którego Polacy
i nie tylko uczą się najchętniej.

Jak matura to angielski

Jak wynika ze statystyk zaprezentowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE) język angielski był najczęściej wybieranym językiem obcym przez zeszłorocznych maturzystów. Na zdawanie angielskiego zdecydowało się ich aż 86%, czyli 332 tys. abiturientów. Dla porównania, na drugim miejscu znalazł się język niemiecki, który zdawało 51 tys. maturzystów. Na rosyjski zdecydowało się 16 tys., na francuski – 2,6 tys., hiszpański – 1,3 tys., a na włoski – 657 osób.

Jak wypadamy na tle Europy?

Raport opublikowany w poprzednim roku przez Sieć Informacji o Edukacji w Europie jasno pokazuje, że takie tendencje nie są charakterystyczne tylko i wyłącznie dla Naszego kraju – w Europie również dominuje język angielski. Angielski jest najbardziej rozpowszechnionym językiem w całej Europie. Jest nauczany w prawie wszystkich krajach i to już od szkoły podstawowej. Od kilku lat ciągle rośnie odsetek dzieci i młodzieży uczącej się języka angielskiego. W roku szkolnym 2009/2010 blisko 73% uczniów szkół podstawowych krajów Unii Europejskiej  uczyło się tego języka – w Polsce było to blisko 90% uczniów. Raport Eurydice wskazuje jeszcze na jeszcze jedną ważną kwestię – w większości krajów drugim najpopularniejszym językiem jest francuski lub niemiecki. W Polsce jest to niemiecki – w szkołach podstawowych uczy się go ok. 10% uczniów.

Czym się kierujemy?

Wiemy już, że angielski to najchętniej wybierany język obcy zarówno przez Polaków jak i innych mieszkańców Europy, ale pytanie brzmi: Dlaczego większość decyduje się właśnie na naukę tego języka? O odpowiedź na to pytanie postarali się pracownicy warszawskiej szkoły językowej EnglishForYou, którzy w grudniu 2011 roku zapytali swoich słuchaczy m in. o to w jakim celu podejmują się nauki języka obcego? W badaniu wzięło udział 261 osób, a odpowiedzi były następujące: 29% respondentów odpowiedziało, że chce znaleźć w przyszłości lepszą pracę i lepiej się komunikować, a niewiele mniej, bo 25% odpowiedziało, że robi to dla własnej satysfakcji.

Rośnie popularność hiszpańskiego

Z ankiety przeprowadzonej przez EnglishForYou wynika jeszcze jedna rzecz. Zdecydowana większość respondentów zapytana o to jakiego języka chciałaby się nauczyć w pierwszej kolejności odpowiedziała, że angielskiego (90%) – co potwierdza wszystkie inne badania o popularności języka angielskiego w Polsce oraz
w Europie. Ciekawe jest natomiast to, że największą popularnością wśród języków, które ankietowani chcieliby opanować w drugiej kolejności cieszył się język hiszpański (33%). Zanim dopiero znalazły się niemiecki (27%) oraz francuski (17%).

Znajomość języków obcych, szczególnie angielskiego to warunek konieczny, jeśli chcemy znaleźć dobrą pracę
i swobodnie podróżować, dlatego wyniki najnowszych badań w odniesieniu do Polski jak i całej Europy nie są dla mnie zaskoczeniem. Zaskakuje mnie natomiast popularność języka hiszpańskiego, ale fakt, że chcemy uczyć się mniej popularnych języków dobrze świadczy o naszym społeczeństwie
” – puentuje wyniki badań Piotr Witkowski warszawskiej szkoły językowej EnglishForYou.pl

Podyskutuj na forum: http://www.angielski.edu.pl/forum/viewtopic.php?t=19933

Materiał przygotowany przez: www.EnglishForYou.pl

___

EnglishForYou to warszawska szkoła językowa, która już od ponad 12 lat z powodzeniem uczy  angielskiego. Szkoła prowadzi zajęcia w oparciu o system dualny, metodę nastawioną na komunikację i przełamywanie barier w mówieniu. Słuchacze w każdej grupie rozwijają swoje umiejętności pod okiem 2 lektorów: polskiego oraz native speaker’a. Oferta EnglishForYou jest skierowana nie tylko do osób prywatnych, ale także do firm oraz instytucji.

Główna Inne Porady i ciekawostki językowe Angielski pierwszym wyborem dla uczniów i studentów