Szkoły językowe stawiają na konwersacje

Szkoły językowe stawiają na konwersacje

Coraz więcej młodych ludzi garnie się do nauki języków obcych, ale, mimo to, szkoły, oferujące tradycyjny model nauczania tracą na zainteresowaniu. Sposobem na przyśpieszenie nauki są intensywne konwersacje.

Rozpoczęty rok szkolny zachęca do postawienia pytań na temat systemu edukacji. Oprócz obowiązkowych zajęć w szkole czymś naturalnym stało się uczęszczanie na płatne zajęcia w szkole językowej. Z czego to wynika i dlaczego niektóre szkoły językowe są popularniejsze od pozostałych?

Nauka już od najmłodszych lat

Języki obce odgrywają coraz większą rolę w życiu zawodowym, dają również ogromne możliwości, jeśli chodzi o samorealizację oraz marzenia podróżnicze. Przekłada się to na szkoły oraz uczelnie, w których znajomość angielskiego lub niemieckiego jest skrupulatnie sprawdzana egzaminami już na wczesnym etapie kształcenia.

W związku z tym, presja osiągania systematycznych postępów przez ucznia jest duża, dlatego rodzice decydują się posłać dziecko do szkoły językowej. W większych aglomeracjach popularność zdobywają nawet przedszkola językowe, które już od 2. roku życia oswajają maluchy z obcymi językami. W opinii psychologów, sprzyja to rozwojowi dzieci: ćwiczy umysł oraz czyni naukę znacznie bardziej intuicyjną niż w późniejszym wieku. Rosnący popyt i oczekiwania sprawiają jednak, że profesjonalne szkoły językowe muszą nadąż za tempem zmian i poszukiwać nowych, skutecznych metod edukacji.

Znajomość języka służy.. rozmowie

ludziePod natłokiem podręczników, ćwiczeń i audio-nagrań łatwo zgubić właściwy sens prowadzenia zajęć. Przeżytkiem staje się już model nauki oparty na uzupełnianiu pustych miejsc w tekście albo uczeniu się regułek gramatycznych na pamięć. W klasach często panuje cisza, ponieważ uczniom zleca się samodzielne ćwiczenia, następnie czyta się nauczycielowi swoje odpowiedzi, a on je ocenia. W przypadku kursów pod kątem konkretnych egzaminów, w lekcjach bierze udział 15 lub więcej osób, a jest to stanowczo za dużo, aby lektor mógł pochylić się nad umiejętnościami konkretnego ucznia.

,,Z językiem obcym przede wszystkim trzeba się oswoić, a nie ku temu lepszej okazji niż poprzez konwersacje. Bywa tak, że nawet dobrzy uczniowie mają barierę w mówieniu, np. po angielsku. Uważamy, że optymalnym modelem dydaktycznym jest system dualny” – komentuje Piotr Witkowski z EnglishForYou.pl.

System dualny polega na prowadzeniu grupy przez dwóch lektorów – polskiego specjalisty od gramatyki oraz native speaker’a, z którym przez całe zajęcia prowadzi się dyskusję, ćwicząc akcent oraz słownictwo. Ważną kwestią jest również liczebność grup oraz odpowiednie dopasowanie poziomu uczestników kursu.

,,Szkoły, które w obawie przed niższym zyskiem nie chcą wprowadzić kilkuosobowych grup skazują się, w mojej opinii, na utratę klientów” – ocenia Piotr Witkowski z EnglishForYou.pl. - ,,Zupełnie inaczej pracuje się, np. w gronie 5 osób niż przy pełnej sali. Do tych potrzeb dopasowujemy również infrastrukturę szkoły, czego wyrazem jest np. kafejka dyskusyjna.”

Ewolucja szkół językowych

Dużą zaletą prywatnych szkół językowych jest ich elastyczność, ponieważ są w stanie szybko zareagować na rosnące oczekiwania uczniów. Przełamanie lęku przed wypowiadaniem się w obcym języku, wzbogacanie słownictwa, nauka kluczowych zwrotów – przy odpowiednich priorytetach gramatyka staje się formalnością, dlatego szkoły językowe inwestują coraz więcej w utalentowanych native speaker’ów oraz specjalne sale do dyskusji po zajęciach. Ponadto, rośnie liczba ofert nauki języka połączonej z wakacjami za granicą, szczególnie popularne są tu kursy językowe w Anglii, Hiszpanii i Francji.

Osoby pragnące rozwijać się w tym kierunku nie mają więc powodów do narzekań. Duża konkurencja na rynku sprzyja też obniżeniu cen za kursy oraz dodatkowym benefitom w postaci, np. konkursów dla uczniów. Szkoły językowe wychodzą do obecnych oraz potencjalnych klientów – dzieje się to choćby za pośrednictwem mediów społecznościowych, dlatego przed wyborem szkoły warto sprawdzić czy istnieje ona na Facebooku, a tam: przygotowuje dla uczniów niespodzianki, organizuje konkursy, eventy, przesyła porady oraz materiały dydaktyczne. Nauka w szkole, która jest otwarta i troszczy się o przyjazną atmosferę może być dużym argumentem za skorzystaniem z jej usług.

Podyskutuj o tym artykule na naszym forum językowym. Zapraszamy na http://angielski.edu.pl/forum/t-Szkoly_jezykowe_stawiaja_na_konwersacje-19691.html

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

EnglishForYou - to warszawska szkoła językowa założona w 1999 roku. Szkoła prowadzi zajęcia w oparciu o system dualny, metodę nastawioną na komunikację i przełamywanie barier w mówieniu. EnglishForYou.pl oferuje także kursy Travel and Guide, profesjonalnie przygotowujące słuchaczy do zagranicznych podróży.

Główna Inne Porady i ciekawostki językowe Szkoły językowe stawiają na konwersacje